Nasveti za nošenje zobnih protez
Ko dobimo protezo je potreben določen čas, da se tkivo prilagodi novi obremenitvi. Čeprav je proteza narejena po vseh pravilih sodobne stomatološke znanosti, navajanje na njo včasih zahteva veliko potrpežljivosti .
V začetku ( 5 – 7 dni ) je priporočljivo nositi protezo neprekinjeno, tudi ponoči. Iz ust jo vzamemo samo za uro ali dve, kolikor je potrebno da se sluznica odpočije. Z neprekinjenim nošenjem se pospeši prilagajanje. Če proteza žuli, jo je treba dati ven iz ust ter se oglasiti v ordinaciji.
Z novo protezo ni treba takoj žvečiti. Šele po nekaj dneh nošenja začnite previdno žvečiti, v začetku samo mehko hrano. Sprednji zobje na protezi so predvsem zaradi videza in oblikovanja glasov. Žvečenje z njimi preveč obremenjuje protezo in čeljustne sklepe. Zato za žvečenje uporabljamo izključno stranske zobe.
Ko se že navadite na protezo, priporočam, da jo ponoči vzamete iz ust, natančno umijete in date v kozarec ali primerno posodo z vodo .
Kadar proteze nimate v ustih, jo vedno dajte v vodo, oz. za to primerno tekočino.
Če se sluznica pod protezo vname, če je prisoten občutek pekoče bolečine, poiščite pomoč pri svojem stomatologu.
Pogoj za dobro nošenje proteze je redna higiena. Po jedi je treba protezo natančno umiti s krtačko. Pri tem je treba paziti, da nam ne pade, ker se lahko poškoduje. Če imate še tudi svoje zobe, je potrebno le te natančno umiti. Brezzoba usta je treba izprati s toplo slano vodo, slezovim ali kamiličnim čajem.